ВЗЕМАНЕ НА ПРОБИ

1. Въведение

Вземането на проби и лабораторните изследвания са основни инструменти за оценка на съответствието с Регламент (ЕС) 2018/ 848, Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, Наредба № 5 от 03.09.20218 г., изм. и доп. на 24.12.2022 г. и всички други нормативни актове, приложими към биологичното производство.

Вземането на проби често се отнася до остатъци от пестициди; тежки метали; ВМП (антибиотици, сулфонамиди, квинолони, други групи ВМП- неразрешени и забранени за употреба ВМП); скрининг на ГМО – по 3, 5, 6 или 16 типични ДНК фрагмента; количество на използвания Серен диоксид – съгласно изискванията на Приложение V част А и Г на Регламент за изпълнение 2021/ 1165. и т.н.

Небиологичното земеделие позволява използването на химикали за управление на земеделието (пестициди и др.). Ето защо, вземането на проби за анализ от стопанства с небиологично производство, има за цел, не да установи приложението на химикали, а за да провери дали те не превишават максимално допустимите граници на остатъчни вещества.

За разлика от небиологичното, в биологичното производство използването на химикали и ГМО е забранено. Главната цел на вземане на проби за анализ, в контекста на биологичното производство, е за да се провери дали операторите спазват правилата за биологично земеделие. Следователно, вземането на проби не се концентрира върху крайният продукт  (след прибиране на реколтатакогато много от остатъците са разградени), а главно върху листата или почвата и веществата в нея, в моменти на висок риск от потенциална употреба на пестициди/ торове. Разбира се, отделно от проверката за евентуална употреба на химикали във фермата, вземането на проби за анализ, може също да установи други възможни несъответствия (напр. смесването след прибиране на реколтата с небиологични продукти). В такива случаи могат да се вземат проби и от крайни продукти.

2. Регламентирани правила за вземане на проби

Количеството и начина на вземане на проби е съобразено с изискванията, заложени в Наредба №7 от 9 октомври 2020 г. за условията и реда за вземане на проби и лабораторно изпитване на храни, Наредба №2 от 23.01.2015 г. за максимално допустимите количества на остатъци от пестициди във или върху храни, Директива 2002/ 63/ ЕО на комисията от 11 юли 2002 г., Регламент (ЕС) 2018/ 848, Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, Наредба № 5 от 03.09.20218 г., изм. и доп. на 24.12.2022 г. и всички други нормативни актове, приложими към биологичното производство, изискват от сертифициращите лица да вземат проби от минимум 5% от своите оператори всяка година въз основа на идентифицирани рискове. Според оценката на риска, този процент на вземане на проби може да бъде увеличен. Минимумът от 5% пробовземане, може да се променя на годишна база в зависимост от броя и тежестта на случаите на системни нарушения, възникнали в страната.

 3. Изпълнение на правилата за вземане на проби

Органик Серт прилага стриктно оперативните процедури за вземане на проби базирани на Регламент (ЕС) 2018/ 848, Закон за прилагане на общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, Наредба № 5 от 03.09.20218 г., изм. и доп. на 24.12.2022 г. и всички други нормативни актове, приложими към биологичното производство. Някои основни принципи за правилното вземане на проби включват:

  • Подробна идентификация на пробата;
  • Гарантирана проследимост на пробата от обекта до лабораторията;
  • Избягване на смесване и замяна;
  • Избягване на замърсяване;
  • Инспекторът и операторът трябва да подпишат документ за вземане на пробата, в който е описана ясна идентификация на пилка/ опаковката за вземане на проби (Ф 7.1-18);
  • Целта за вземане на проби трябва да е ясна (подозрение, рисково управление, произволен подбор), както и какви вещества ще бъдат анализирани (пестициди, ГМО, антибиотици, др.);
  • Други, в зависимост от конкретиката в стопанството.

 С цел предотвратяване на замърсяване, оборудването (ръчни, механизирани сонди, права лопата и друг относим инструментариум),  използвано за вземане на проби, трябва да бъде старателно почистено преди и след всяко пробовземане. При невъзможност за почистването му, се използва индивидуално оборудване. Количеството взета проба трябва да бъде най-малко 1 кг. След това материалът се смесва старателно и се разделя на 3 (три) равни части (проби), като едната проба ще бъде изпратена за анализ в лаборатория, една проба ще се съхранява в офис на ОРГАНИК СЕРТ – КОНТРОЛНА ПРОБА и една за ОПЕРАТОР, която получава лично и ще се съхранява при него. Оставените за съхранение проби са т.нар. контролни проби. Могат да бъдат анализирани, при възражение от страна на оператора или ако пробите са пристигнали компрометирани в лабораторията. След извършване на пробовземането се заснема крайния етап на подготвените проби (с поставени етикет, пломба, стикер за идентификация, полиетиленов плик и др.) с цел проследимост на съответствието.

4. Правила при съхранение на проби

    • Пробите трябва да се съхраняват на сигурно място, без достъп на неоторизирани лица.
    • Трябва да се избягва риска от премахване, изтриване или компрометиране на етикетите или идентификациите.
    • Пробите в полиетиленови пликове (PE) трябва да се съхраняват на хладно (хладилник/фризер).
    • Пробите в хартиени пликове трябва да се съхраняват на стайна температура и за предпочитане на сухи места. Помещенията не трябва да са изложени на замърсяване.
    • Пробите от плодове или проби от пресни листа в полиетиленови пкикове трябва да се замразят, в случай че трябва да се съхраняват няколко дни.
    • Не слагайте хартиените торбички в найлонови по време на съхранение! Ако е необходимо, те трябва да се поставят в найлонови торбички само след като пробите са добре изсъхнали или непосредствено преди изпращането им към лабораторията.
    • Директен контакт между пробите в хартиени торбички трябва да се избягва по всяко време.

Забележка: Пробите се изпращат при първа възможност след направеното пробовземане, но не по-късно от до 3 работни дни, в съответствие с правилата за съхранение!

 5. Проби от продукти

Проби от течни хомогенни храни или течни хетерогенни маси, вкл. такива, образуващи емулсии (мляко, боза, растителни масла, емулсионни напитки и др.), продукти с твърда, полутвърда, пастообразна или мажеща се консистенция, продукти с прахообразна, гранулоподобна или зърнеста консистенция и/или в насипно състояние, плодове и зеленчуци, продукти с нееднородна, нехомогенна консистенция, продукти, разфасовани на дребно или опаковани в неделими херметични или други потребителски опаковки се взематсъобразно изискаванията и ОП 7.1, т. 3.10.6.2

  • Проби от пчелен мед
  • при вземане на проба от партида мед: от съдове с вместимост до 1 kg – от 5% от опаковките; от съдове с вместимост над 1 kg – от 15 % от броя на опаковките; при монофлорните и мановите медове в опаковки над 25 kg се вземат проби от 50 % от броя на опаковките при партиди над 500 kg и от 100% от броя на опаковките при партиди под 500 kg.
  • при вземане на първична проба от мед от восъчна пита: първични проби от мед във восъчна пита се вземат от една пита на всеки 30, но не по-малко от 3 пити, по следния начин: срязва се горната част на питата и медът се отделя от питата чрез пресоване и прецеждане през марля или мрежа с отвори с големина до 0,5 mm.
  • от взетите проби, след смеване и добро хомогенизиране, се формира средна проба, която се изпраща в лабораторията.
  • Проби от почва
  • за едногодишни растения – житни, бобови и технически култури и при отглеждане на зеленчукови култури от дълбочина 0-30 см;
  • преди създаване на нови овощни насаждения и лозя от три дълбочини 0-30 см, 30-60 см и 60-90 см;
  • при отглеждане на трайни насаждения – овощни, лозя, малини, шипки, маслодайна роза, лавандула и др., от дълбочина 0-30 см и 30-60 см. От всеки елементарен участък се взима по една средна проба, която се формира от 10-40 бода. Бодовете се правят по диагонал или зигзагообразно в елементарен участък, като се избягват нехарактерните за полето места.
  • От нея се взима средна проба с тегло 400-500 гр. Средната проба от всеки участък и от всяка различна дълбочина е отделна проба.
  • При отглеждане на едногодишни полски култури при участък до 100 дка се взима една средна почвена проба.
  • При отглеждане на зеленчуци и бостанни видове при участък до 10 дка се взима една средна почвена проба.
  • При отглеждане на трайни насаждения при участък до 50 дка се взима една средна почвена проба.
  • Вземане на   проби   от   компост
  • Пробата, след процеса на приготвяне (пресяване, премахване на вредни вещества и др.) трябва да бъде в същото състояние като партидата компост, която е предназначена да бъде използвана или пусната в продажба.
  • Точките за вземане на проби трябва да бъдат определени на случаен принцип или равномерно разпределени в съответната партида.
  • За партидите, за които съставът на компонентите се различава повече от 20%, се вземат отделни проби.
  • Препоръчително е вземането на проби да бъде предприето по време на товарене или разтоварване, в случай че комбинираната проба представлява цялата партида.
  • Проби от листна маса
  • Събирането на листа, се извършва по същата схема (броя точки) като при почвеното пробовземане.
  • Точките на пробовземане трябва да са така разположени, че да обхващат цялата площ и да са равномерно разпределени за да бъде осигурена представителност на взетата съставна проба.
  • При вземане на проби от оранжериийни култури, зеленчукови култури и други култури полско производство приоритетно трябва да се вземат проби от горната част на растенията, където вероятността да попадне работен разтвор е най-голяма. При овощни култури е необходимо единичните проби да бъдат взети от различни етажи на короната с цел представителност на съставната проба.
  • От единичните проби се формира съставната проба.

6. Контролни проби

При откриване във взетата проба на неразрешени за биологичното производство вещества, операторът има право да подаде писмено възражение до ОРГАНИК СЕРТ (по електронен път, на място в офиса, чрез пощата или чрез куриер) в рамките на 10 (десет) дни от датата на получаване на резултатите от лабораторния анализ и да заяви анализиране на контролна проба в акредитирана по ISO 17025 лаборатория, утвърдена със Заповед на Министъра на земеделието и одобрена от ОРГАНИК СЕРТ. Спазват се следните правила при изпращане на контролните проби.

  1. Изследва се контролната проба, съхранявана при Органик Серт.
  2. В случай че се наложи използването на контролната проба на оператора, той трябва направи и изпрати снимки от всички страни на пликовете, стикера и етикетите, на мястото, където се съхранява, да постави всяка проба в отделна торбичка с цип, в уверение, че не може да се замърси по време на експедицията, снимки на всяка торбичка с цип и да ги предостави на ОРГАНИК СЕРТ преди експедиция.
  3. Пробата се изпраща към ОРГАНИК СЕРТ за проверка на съответствието.
  4. ОРГАНИК СЕРТ изпраща пробата за лабораторен анализ.

7. Резултати от контролни проби

    • Ако контролната проба потвърди резултата от анализа, случаят е разрешен.
    • В случай, че двата лабораторни анализа покажат противоречиви резултати, контролната проба, съхранявана при оператора се изследва и Органик Серт приема резултата, потвърден от 2/3 от анализите.
    • В случай, че няма налична контролна проба при оператора (поради загуба, манипулация, разваляне на пробата и т.н.), процедурата по взимане на проба ще бъде повторена.

NB! Всички проби се изпращатат единствено и само от ОРГАНИК СЕРТ в акредитирана по ISO 17025, утвърдена със Заповед на Министъра на земеделието и одобрена от ОРГАНИК СЕРТ, лаборатория за анализ! Всички разходи по пробовземането и лабораторните анализи са за сметка на оператора, съгласно чл. 49 от  Наредба № 5 от 03.09.20218 г., изм. и доп. на 24.12.2022 г.